قوانین و مقررات سفر رو

شرایط عمومی:

ماده ۱- این پیوست می‌تواند به‌صورت دستی تهیه شود و یا به‌صورت الکترونیک توسط مسافر یا نماینده او از طریق تارنمای اختصاصی کارگزار تائید می‌گردد و با پرداخت الکترونیک، خدمات مندرج در قرارداد برای شرکت‌کنندگان خریداری شود.

ماده ۲- چنانچه سفر به حدنصاب موردنظر متناسب با ظرفیت آن نرسد، کارگزار مجاز به ابطال آن و استرداد وجوه دریافتی به مسافر هست.

ماده ۳- در طول سفر، امکان دیر یا زود شدن ساعات صرف غذا، خواب و استراحت، کم‌وزیاد شدن طول راه‌ها در روز و شب (با وسیله نقلیه و یا درراه پیمایی ها) در شرایط نامساعد آب و هوایی، محیطی، محلی و یا حوادث غیرمترقبه وجود دارد.

ماده ۴- درصورتی‌که مقامات انتظامی به هر دلیلی از ورود مسافر به مقصد ممانعت کنند، مسافر ملزم به تبعیت از دستورات بوده و هیچ‌گونه مسئولیتی بر عهده کارگزار نخواهد بود.

تبصره ۱- هرگاه مقامات انتظامی یا مسئولین محلی، به هر دلیل از ورود گروه به منطقه جلوگیری به عمل‌آورند، نماینده کارگزار (راهنما) در صورت داشتن زمان لازم، مجاز به جابجایی سفر بوده و مسافر ملزم به تبعیت از راهنما خواهد بود.

ماده ۵- در صورت بروز هرگونه اخلال، مزاحمت، اعمال خلاف شئونات اسلامی و ارزش‌های فرهنگی و بومی در طول سفر توسط مسافر، راهنما مکلف است ضمن گزارش مراتب به کارگزار، برحسب مورد، تصمیم لازم را در خصوص ادامه یا عدم ادامه حضور این مسافر در بقیه سفر اتخاذ نماید.

ماده ۶- در صورت بروز هرگونه اختلاف بین طرفین قرارداد، سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مرجع رسیدگی بوده و آراء صادره برای طرفین لازم‌الاجرا خواهد بود.

ماده ۷- سفرهای نوروزی شامل سفرهایی می‌باشد که در فاصله زمانی ۲۵ اسفند لغایت ۱۵ فروردین سال بعد برگزار می‌گردد.

 

هتل و اقامت:

ماده ۸- در صورت اقامت در هتل، قیمت هر سفر بر اساس اتاق دونفره تنظیم گردیده و مسافرین انفرادی به هنگام ثبت‌نام مشمول مقررات و نرخ استفاده از اتاق یک‌نفره می‌باشند.

تبصره ۱- در اتاق‌های دوتخته، تخت سوم از نوع سفری و یا کاناپه تاشو بوده که موقتاً در اتاق دوتخته گذاشته می‌شود.

تبصره ۲- ساعات تحویل اتاق‌های هتل به هنگام ورود ساعت ۱۴ و تخلیه آن ساعت ۱۱ می‌باشد.

تبصره ۳- در اقامتگاه‌های بومی یا محیط‌های طبیعی غیر از هتل (کمپ، کلبه، خانه محلی، خانه محلی تجهیز شده) شرایط اقامت بر اساس ضوابط حاکم بر تأسیسات اقامتی مورد تائید سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بوده و امکان استفاده از چادر یا اتاق اختصاصی برای مسافر وجود ندارد. همچنین زمان لازم برای برپایی کمپ و جمع‌آوری آن موردقبول مسافر می‌باشد.

 

تعهدات مسافر:

ماده ۹- مسافر یا نماینده ایشان موظف است در هنگام ثبت‌نام، مشخصات فردی خود و همراهان را به‌طور صحیح و کامل ذکر نماید. بدیهی است هرگونه مغایرتی که در ثبت مشخصات مسافر صورت گیرد متوجه نماینده و مسافر بوده و کارگزار در این خصوص هیچ‌گونه مسئولیت در ارتباط با آن مسافر نخواهد داشت.

ماده ۱۰- در خصوص ثبت‌نام گروهی، فقط فردی که به نمایندگی از سوی مسافرین اقدام به ثبت‌نام و عقد قرارداد نموده مجاز به مراجعه به کارگزار جهت هرگونه پیگیری، ابطال و یا دریافت وجوه پرداختی می‌باشد و سایر مسافرین در این خصوص مجاز به مراجعه به کارگزار نمی‌باشند. همچنین فرد ثبت‌نام کننده به‌عنوان نماینده، موظف است اطلاعات سفر را به سایر مسافرین انتقال دهد.

ماده ۱۱- رعایت شئونات اسلامی با عنایت به اصل حجاب و عفاف، در طول سفر از سوی مسافر و عوامل اجرایی کارگذار الزامی است.

ماده ۱۲ – مسافر موظف به احترام به آداب‌ورسوم و رعایت هنجارهای جامعه میزبان و عرف حاکم بر منطقه می¬باشد و در این زمینه باید به توصیه¬های راهنمای تور عمل نماید.

ماده ۱۳- همراه داشتن شناسنامه عکس¬دار و کارت ملی برای تمامی سفر‌ها الزامی است. با توجه به اینکه کارگزار در ابتدای سفر نسبت به احراز هویت مسافرین اقدام نموده و از حضور مسافرین ثبت‌نام نشده جلوگیری به عمل می‌آورد، مسئولیت عدم تطابق اطلاعات اظهارشده هنگام ثبت‌نام با مدارک مثبتِ به عهده مسافر است.

ماده ۱۴- مسافر موظف است در ساعات اعلام‌شده در برنامه‌های گشت شرکت نموده و در صورت عدم حضور به‌موقع هنگام حرکت گشت، شخصاً متعهد قبول مشکلات احتمالی و پرداخت هزینه‌های مربوطه جهت پیوستن به گروه و ادامه برنامه گشت خواهد بود و کارگزار هیچ‌گونه مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت.

ماده ۱۵- هرگونه هزینه و خسارت در طول سفر که به دلایل تبعیت نکردن از دستورات راهنما، گشت‌های خارج از خدمات کارگزار و یا عدم استفاده از لوازم ضروری شخصی هر سفر (مندرج در فرم اصلی قرارداد) به وجود آید تماماً متوجه مسافر خواهد بود.

ماده ۱۶- مسافر می‌بایست در طول گشت کلیه ضوابط حاکم بر سفر را پذیرفته و در صورت وارد نمودن هرگونه خسارت به محل‌های اقامت، وسایل حمل‌ونقل و مکان‌های مورد بازدید، شخصاً مسئول پرداخت خسارت وارده خواهد بود.

ماده ۱۷- در صورت افزایش و یا تغییر نرخ حاصله در قیمت سفر اعم از افزایش نرخ بلیط، هتل و یا سایر خدمات، با ارائه مدرک مستند از سوی کارگزار، مسافر موظف به پرداخت مابه‌التفاوت اعلام‌شده به کارگزار هست.

تبصره ۱- چنانچه مسافر شرایط مندرج در ماده فوق را نپذیرد موظف به پرداخت جریمه (مطابق ماده ۳۱) خواهد شد.

ماده ۱۸- چنانچه کارگزار مجبور شود در اثر شرایط غیرقابل‌پیش‌بینی طبیعی و محیطی، بخشی از گشت را ابطال کرده و خارج از چهارچوب اعلام‌شده در برنامه سفر نسبت به رزرو هتل یا کرایه وسایل نقلیه یا هرگونه عمل لازم در راستای اجرای سفری دیگر اقدام کند، مسافر موظف به پرداخت مابه‌التفاوت اعلام‌شده به کارگزار است.

ماده ۱۹-کلیه هزینه‌های خارج از برنامه به عهده مسافر می‌باشد.

ماده ۲۰- امضای قرارداد یا خرید تور به‌صورت الکترونیک از طرف مسافر یا نماینده وی، به‌منزله مطالعه دقیق مشخصات سفر، آگاهی کامل از مفاد قرارداد، شرایط ابطال سفر و اطلاع از کلیه لوازم ضروری و شخصی موردنیاز سفر بوده و کلیه مسئولیت‌های ناشی از عدم توجه به مفاد این پیوست متوجه مسافر خواهد بود.

ماده ۲۱- مسئولیت مراقبت از فرزندان و حفظ اموال و مدارک شخصی در تمام طول سفر به عهده مسافر بوده و در این خصوص هیچ مسئولیتی متوجه راهنما و کارگزار نخواهد بود.

ماده ۲۲- مسافر یا نماینده ایشان موظف است بر اساس سطح توانایی جسمی خود و همراهان در تور متناسب با سختی سفر، ثبت‌نام نماید و همچنین در صورت نیاز به مصرف هرگونه داروی تجویزشده از سوی پزشک و یا استفاده از تجهیزات پزشکی خاص، آن‌ها را در طول سفر همراه داشته باشد و می‌بایست راهنمای سفر خود را از این موضوع مطلع سازد.

تبصره ۱- هرگونه مشکلات و هزینه ناشی از عدم آمادگی جسمانی یا عدم آگاهی مسافر از وضعیت جسمانی خود و یا امراض احتمالی مسافر در طول سفر به عهده مسافر خواهد بود.

 

تعهدات کارگزار

ماده ۲۳-کارگزار موظف است نرخ و خدمات سفر را به‌صورت بروشور یا کتباً و یا از طریق وب‌سایت به مسافر اعلام نماید.

ماده ۲۴- کارگزار متعهد است خدمات سفر موردتوافق را به‌طور کامل انجام دهد.

ماده ۲۵- در سفرهای زمینی، اگر وسیله نقلیه به هر دلیل و در هر قسمت از سفر از حرکت بازایستد، جایگزینی وسیله نقلیه جدید و هرگونه هزینه دیگری که بابت تأخیر ایجادشده است بر عهده کارگزار بوده و زمان لازم جهت تأمین وسیله نقلیه جدید و تأخیر در اجرای سفر نیز موردقبول مسافر است.

تبصره ۱- در مورد تأخیر یا کنسلی در سفرهای هوایی، ریلی و دریایی بر اساس قوانین مربوطه عمل خواهد شد.

ماده ۲۶-کارگزار موظف است در سفرهای زمینی در هر قسمت از مسیر سفر (اعم از آسفالت یا خاکی) از وسیله نقلیه متناسب با همان قسمت و همچنین متناسب با تعداد مسافران و مسیرگشت استفاده نماید.

ماده ۲۷- کارگزار موظف است بیمه مسئولیت مدنی سفر را در مورد مسافر اعمال نموده و در صورت بروز هرگونه حادثه‌ای در محدوده مکانی و زمانی سفر، مسافر می‌تواند بر اساس شرایط بیمه تحت پوشش اقدام نماید و در این خصوص کارگزار همکاری و مساعدت لازم را به عمل خواهد آورد.

تبصره ۱- کارگزار موظف است انواع بیمه‌های تکمیلی و حوادث را که مستلزم پرداخت هزینه‌های بیشتر از سوی مسافر می‌باشد به مسافر جهت انتخاب ارائه نماید.

تبصره ۲- در صورت بروز هرگونه حادثه که منجر به خسارت جسمانی در طول سفر گردد، مسافر خود موظف به پرداخت هزینه‌های امداد و نجات و درمان می‌باشد. بدیهی است مسافر می‌تواند پس از طی مراحل قانونی و پزشکی با دریافت گزارش از کارگزار به شرکت بیمه مراجعه و طبق تعرفه‌های بیمه اقدام به دریافت خسارت نماید. در خصوص هزینه‌های درمانی مازاد بر بیمه هیچ‌گونه مسئولیتی متوجه کارگزار نخواهد بود.

تبصره ۳- درصورتی‌که مسافر به هر دلیل جدا از برنامه سفر کارگزار به گروه ملحق و یا قبل از پایان سفر از گروه جدا شود، بیمه مسافر فقط از ابتدای الحاق وی به سفر و یا تا زمان انفصال وی از سفر معتبر بوده و فقط در مدت‌زمان حضور وی در سفر اعمال خواهد شد و در خارج از این زمان شرکت مسئولیتی در قبال بیمه مسافر نخواهد داشت.

ماده ۲۸- کارگزار موظف است در سفرهای طبیعت¬گردی، از راهنمای تخصصی طبیعت‌گردی مورد تائید سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استفاده نماید.

ماده ۲۹- کارگزار موظف است در سفرها حداقل تجهیزات لازم جهت کمک‌های اولیه وامداد و نجات را همراه باراهنمای سفر ارسال کند.

 

شرایط انصراف و ابطال سفر

ماده ۳۱- درخواست انصراف از سفر باید قبل از حرکت سفر به‌صورت حضوری و توسط شخص امضاء کننده قرارداد و به‌صورت مکتوب انجام شود.

ماده ۳۲- شرایط ابطال سفرهای عادی و نوروزی توسط مسافر

زمان ابطال سفرهای عادی توسط مسافر درصد جریمه از کل مبلغ ملاحظات برای تمام سفرها زمان ابطال سفرهای نوروزی توسط مسافر درصد جریمه از کل مبلغ

از ثبت‌نام تا ۳۰ روز قبل از سفر ۵% * جریمه کنسلی بلیت هواپیما و قطار دریافت خواهد شد

در صورت چارتر بودن محل اقامت، بلیت هواپیما یا قطار، مبلغ مسترد نخواهد شد

جریمه ابطال سفرهای یک‌روزه تا ۴۸ ساعت قبل از سفر شامل ۷۰% مبلغ تور و ازآن‌پس هیچ‌وجهی مسترد نخواهد شد.

درصورتی‌که مسافر اعلام انصراف خود را کمتر از ۱۲ ساعت قبل از تور اعلام کند یا در صورت عدم حضور،

هزینه وعده‌های غذایی داخل رستوران که جزو خدمات تور بوده باشد به مسافر عودت خواهد شد. از ۲۹ تا ۲۵ روز قبل از سفر ۳۰%

از ۲۹ تا ۱۵ روز قبل از سفر ۱۰%  از ۲۴ تا ۲۱ روز قبل از سفر ۳۵%

از ۱۴ تا ۷ روز قبل از سفر ۲۰%  از ۲۰ تا ۱۱ روز قبل سفر ۴۰%

از ۶ تا ۴ روز قبل از سفر ۴۰%  از ۱۰ تا ۴ روز قبل از حرکت ۶۰%

از ۳ تا ۱ روز قبل از سفر ۶۰%  ۳ روز تا زمان حرکت یا در صورت عدم حضور درسفر ۱۰۰%

از ۲۴ تا ۱۲ ساعت قبل از سفر ۸۰%

از ۱۲ ساعت و عدم حضور در سفر ۱۰۰%

ماده ۳۳- این پیوست در ۳۳ ماده و ۱۲ تبصره، در ۲ نسخه که هرکدام حکم واحد را دارد تنظیم و بر اساس ماده ۱۰ قانون مدنی می‌باشد که برای طرفین و قائم‌مقام قانونی آن‌ها لازم الاتباع می‌باشد. یک نسخه کامل از این قرارداد تحویل مسافر و نسخه دیگر نزد کارگزار خواهد بود.